Strona główna STRONA GŁÓWNA Kategorie porównania KATEGORIE Poradniki kupującego PORADNIK Kontakt KONTAKT Poleć stronę znajomym:

DANE TECHNICZNE, RANKING, PORÓWNANIESPECYFIKACJA TELEWIZORA
LG 32LW5500 LCD LED 32"


SZCZEGÓŁOWE PARAMETRY TECHNICZNE - TELEWIZOR LG 32LW5500 LCD LED 32cale
OBRAZ
Rodzaj panelu LCD LED
Przekątna 32 cale/i
Rozdzielczość 1920x1080
Częstotliwość odświeżania 600 Hz
Współczynnik kontrastu dynamicznego 8000000:1
Czas reakcji matrycy 2.4 ms
Obsługa 3D tak
Technologia 3D Okulary polaryzacyjne
Technologia generowania obrazu 3D wykorzystująca okulary polaryzacyjne (tzw. okulary pasywne). Okulary posiadają dwa różne filtry polaryzujące dla prawego i lewego oka, podobnie matryca telewizora. Do widza docierają dwa osobne obrazy dla prawego i lewego oka.

wiecej
Okulary w zestawie (szt.) 2
Konwersja obrazu 2D na 3D tak
Funkcja PictureInPicture (PIP) nie
Systemy poprawy obrazu: Motion Clarity Index 600Hz
System poprawiający płynność ruchu, tak jakby telewizor posiadał fizycznie częstotliwość odświeżania taką, jaka podana jest w wartości MCI.

wiecej
24p Real Cinema
System zwiększający ilość wyświetlanych klatek w materiale filmowym 24-klatkowym, przez co redukowane jest drżenie obrazu.

wiecej
Tryb ISF
Producent zapewnia narzędzia i dostęp do zaawansowanych ustawień telewizora, pozwalając dostosować jakość obrazu zgodnie ze standardami wizji wyznaczonymi przez organizację ISF.

wiecej
TruMotion 100Hz
Dodatki: nie
DŹWIĘK
Moc głośników 2x10 W
System Dolby tak
Systemy poprawy dźwięku Infinite 3D Surround
Czysty głos II
Dodatki: nie
MULTIMEDIA
Obsługiwane kodeki video MPEG1 , MPEG2 , MPEG4 , DivX HD , XviD , H.264 (MPEG4 AVC) , Motion JPEG (MJPEG) MPEG2 HD , MPEG4 HD
Obsługiwane pliki video: asf , wmv , divx , avi , mp4 , m4v , mov , mkv , ts , tp , trp , vob , mpg
Obsługiwane kodeki audio: MP3 , WMA , AAC , AC3 (Dolby Digital) , LPCM , PCM
Obsługiwane pliki z napisami: smi, srt, sub, ass, ssa, txt, psb
Nagrywanie na dysku zewnętrznym
Możliwość nagrywania sygnału TV na nośniku zewnętrznym.

wiecej
(PVR)
nie
DLNA tak
Połączenie z innymi urządzeniami tej marki SimpLink
Wbudowane wifi nie
Obsługa zewnętrznych kart wifi tak
Internet tak
Usługi internetowe: NetCast
LG Apps
Dodatki: Obsługa pilota Magic Motion
Specjalny pilot żyroskopowy, umożliwiający za pomocą ruchu poruszanie wskaźnikiem na ekranie tv, wyposażony dodatkowo w rolkę do przewijania, które pełni również funkcję zatwierdzania wyboru.

wiecej
WYJŚCIA
USB 2
LAN 1
HDMI 4
CI 1
Czytnik SD nie
Bluetooth nie
Wejście Composite + Audio 1
Wyjście słuchawkowe 1
Wejście PC Dsub 1
SCART 1
Wyjście cyfrowe audio 1
INFORMACJE OGÓLNE
Produkowany od: 04.2011 r.
Obecnie: nieprodukowany
Aktualna cena w sklepach internetowych 2799 PLN
Szerokość 776 mm
Wysokość 491 mm
Głębokość 41 mm
Szerokość z podstawką 776 mm
Wysokość z podstawką 549 mm
Głębokość z podstawką 240 mm
Typowy pobór mocy 120 W
Waga bez podstawki 8.8 kg

UWAGA - Dane publikowane w serwisie www.gnomon-tv.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Pomimo że dokładamy wszelkiej staranności aby zamieszczane informacje odpowiadały stanowi faktycznemu, nie ponosimy jednak odpowiedzialności za aktualność i dokładność udostępnianych danych oraz ich przydatność dla podejmowanych decyzji/działań przez użytkowników naszego serwisu.

Główne cechy, funkcje, systemy użyte w telewizorze LG 32LW5500:


PASSIVE

Technika generowania obrazu 3D w telewizorach polega na uzyskaniu efektu głębi poprzez skierowanie osobnych obrazów do oka lewego i prawego dzięki specjalnym okularom, bądź matrycy. Zasada działania : okulary polaryzacyjne 3D (lub pasywne) posiadają szkła zawierające filtr polaryzujący światło, inny dla każdego oka. Matryca wyświetlająca film 3D, obsługująca tą technologię posiada filtry, których zadaniem jest przygotowanie odpowiednio spolaryzowanego obrazu, osobnego dla prawej i lewej strony okularów. Okulary pasywne pasują do każdego telewizora obsługującego tę technologię 3D.
Powrót.

MOTION CLARITY INDEX

Współczynnik Motion Clarity Index (MCI) łączący w sobie technologie TruMotion, Local Dimming, skanowanie podświetlenia i inne, udoskonalające płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora. Wyższy wskaźnik MCI to obraz o większej wyrazistości idealnie odtwarzający dynamiczne sceny akcji. Jest to system poprawiający płynność ruchu, tak jakby telewizor posiadał fizycznie częstotliwość odświeżania taką, jaka podana jest w wartości MCI.
Powrót.

24P REAL CINEMA

24p Real Cinema powoduje zwiększenie ilości wyświetlanych klatek filmu poprzez interpolację, co usuwa drżenie obrazu. Filmy Blu-Ray zapisane są z typową prędkością 24 klatek na sekundę, a system 24p Real Cinema powiększa ilość wyświetlanych obrazów do 120 kl/s, dzięki temu ustępuje efekt drżenia tzw. ?film judder?. Technika ta stosowana jest dla obrazów 2D i 3D.
Powrót.

TRYB ISF

Producent zapewnia narzędzia i dostęp do zaawansowanych ustawień telewizora, pozwalając dostosować jakość obrazu zgodnie ze standardami wizji wyznaczonymi przez organizację ISF. Zwykle dostępny jest gotowy kreator obrazu, który dzięki podpowiedziom umożliwia dobranie takich parametrów, aby umożliwić właściwy dobór kontrastu, barwy, nasycenia czy ostrości obrazu na matrycy.
Powrót.

OBSłUGA PILOTA MAGIC MOTION

Pilot Magic Motion wyposażony jest w żyroskop, dzięki czemu umożliwia poruszanie wskaźnikiem na ekranie telewizora za pomocą ruchów. Wyposażony jest tylko w podstawowe przyciski (tj. regulacja głośności, zmiana programu, dostęp do menu itp.) oraz rolkę, która umożliwia przewijanie zawartości (analogicznie jak rolka myszki komputerowej) . Wystarczy najechać wskaźnikiem na ikonę i wcisnąć rolkę, aby wybrać żądaną funkcję, można również sterować gestami. Dodatkowo nowsze modele posiadają wbudowany mikrofon, przez co możliwe jest skorzystanie z funkcji wyszukiwania lub sterowania głosowego.
Powrót.

Wyjaśnienia pojęć występujących w opisie telewizora LG 32LW5500:


NAGRYWANIE NA DYSKU ZEWNĘTRZNYM

Możliwość nagrywania sygnału TV na nośniku zewnętrznym. Zwykle możliwe jest nagranie sygnału z wbudowanego tunera DVB, na nośniku zewnętrznym tj. pendrive, dysk twardy zewnętrzny, karta SD itp.
Powrót.

Jaki kupić telewizor, jak dobrać przekątną TV - prosty kalkulator.


OPTYMALNA ODLEGŁOŚĆ OGLĄDANIA TELEWIZORA LG 32LW5500


        Planując zakup telewizora uwzględniamy zwykle kilka podstawowych aspektów, które pozwalają nam wybrać optymalny model. Głównym jest zasobność portfela, która rzutuje na wielkość przekątnej, technologie matrycy, wyposażenie w dodatkowe funkcje multimedialne i użytkowe. Każda firma posiada w swojej ofercie modele umownie należące do kategorii podstawowej, średniej lub wysokiej. Klasa niska posiada zwykle bardzo mało funkcji multimedialnych, matryce typu LCD (bez podświetlenia LED), PLASMA czy LCD LED o przeciętnych parametrach (niska częstotliwość odświeżania, mały kontrast, proste podświetlanie) , rozdzielczość niższą niż FULL HD (1920x1080px), czyli tzw. HD READY oraz przekątne mniejsze od 50 cali. W tej kategorii raczej nie znajdziemy telewizorów z możliwością oglądania w 3D. Ich zaletą jest natomiast cena, która rzadko przekracza 2 - 2,5 tys. pln. Klasa średnia i wyższa oferuje dużo więcej funkcji multimedialnych oraz internetowych, więcej opcjonalnych dodatków w zestawie, większy wachlarz przekątnych, więcej możliwości połączeń z innymi urządzeniami, szybsze procesory sterujące oraz znacznie lepszą jakość matrycy, w tym możliwość oglądania w 3D.
        Wybór technologii matrycy (LCD, LCD LED, OLED, PLASMA itd.) to temat na osobny artykuł. Każdy rodzaj matrycy posiada wady i zalety, głównie chodzi o kontrast, częstotliwość odświeżania, czas reakcji, głębię kolorów, pobór mocy, żywotność, możliwość generowania 3D itp. Nie będę się tu jednak rozpisywał na tym zagadnieniem.
        Powinniśmy również określić minimalne wymagania co do funkcji dodatkowych, które powinien posiadać nasz telewizor. Chodzi głównie o możliwość odtwarzania plików multimedialnych z nośników zewnętrznych (dysk usb, karta SD) oraz poprzez połączenia WiFi lub LAN (DLNA, Widi itp.), nagrywanie audycji na dysku, wbudowane tunery (oprócz typowego DVB-T i DVB-C również satelitarny DVB-S), wyświetlanie filmów 3D oraz funkcje internetowe, czyli tzw. SMART TV, zestaw usług sieciowych pozwalających korzystać z zasobów internetowych. Każdy kolejny rok przynosi w telewizorach rozbudowę funkcji multimedialnych i internetowych, dlatego należy samemu określić, z jakich będzie się faktycznie korzystać i jakie są niezbędne.
        Kolejną ważną rzeczą jest wielkość pokoju, w którym umieścimy telewizor, a co za tym idzie odległość z jakiej przyjdzie nam oglądać filmy i programy TV. Jaką wielkość telewizora wybrać, aby oglądanie było przyjemne, nie męczyło wzroku, jednocześnie pozwalało dostrzegać wszystkie szczegóły obrazu, ukrywając niedoskonałości matrycy? Ten temat chciałbym omówić szerzej. Jest to próba znalezienia optymalnej odległości oglądania w zależności od przekątnej matrycy telewizora.
        Problem z określeniem optymalnej odległości z jakiej powinno się oglądać telewizor polega na tym, że komfort doznań i cechy ludzkich oczu są indywidualne dla każdego człowieka. Jedni wolą przyjąć pozycję bliżej ekranu, aby pole widzenia było w większości zakryte przez obraz i nic nie odwracało uwagi od filmu, u innych powoduje do utratę komfortu oglądania. Istnieją jednak pewne wytyczne, które określają, że nie można siedzieć zbyt blisko, gdyż zaczynamy dostrzegać poszczególne piksele lub linie obrazu, lub zbyt daleko, gdyż unikają nam szczegóły oglądanego filmu, a kąt widzenia ekranu jest zbyt mały, przez co nie możemy się w pełni skoncentrować na ekranie. Odległość oglądania zależy również z rozdzielczości materiału.
        Kąt widzenia ekranu to wielkość obszaru zajmowana przez matrycę telewizora w stosunku do całego naszego pola widzenia:


        Jeżeli chodzi o minimalną wartość kąta widzenia to przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż około 10 stopni dla materiału w rozdzielczości HD (1920x1080px), gdyż obraz staje się zbyt mały, aby dostrzegać niewielkie szczegóły obrazu i zagłębić się w akcję na ekranie. Dla telewizora o przekątnej 32 cale odpowiada to odległości około 4m. Aby wyobrazić sobie jak wygląda telewizor z takiej odległości wystarczy wyciągnąć zaciśniętą pieść przed siebie w kierunku ściany. Odległość 10 stopni odpowiada mniej więcej szerokości pięści:


        Osobiście do wyliczeń przyjąłem maksymalny próg 15 stopni kątowych, gdyż pozwala on na oglądanie z tej odległości również obrazu SD (720x576px). Jeżeli chodzi o optymalny kąt oglądania to organizacja SPMTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) zaleca aby wynosił on około 30 stopni i taka wartość jest popierana przez większość entuzjastów kina domowego. Natomiast THX przyjmuje wartość około 36 stopni, co bazuje na średnim polu postrzegania przez człowieka. Dla telewizora 40" i obrazu HD oznacza to dystans około 1,4m, a więc bardzo blisko. Dla większości z nas tak bliskie ustawienie kanapy i foteli wiąże się utratą funkcjonalności pokoju. Również nie wyobrażam sobie korzystania z telewizji SD z takiej odległości, gdzie na obrazie widoczne staną się niedoskonałości kodowania MPEG (plamy, rozmycia) oraz duże piksele na krawędziach.
        Kolejnym ograniczeniem przy tak bliskim (36 stopni) oglądaniu może się okazać telewizor 3D, w którym trójwymiarowy obraz generowany jest w technologii pasywnej, tzn. do oglądania używamy okularów polaryzacyjnych (nie migawkowych - aktywnych).


        Obraz oglądany przez okulary 3D pasywne posiada o połowę mniejszą rozdzielczość pionową (1090x540px), wynikającą ze sposobu generowania widoków dla każdego oka. Z moich obserwacji wynika, że dla 42" telewizora pełną głębię obrazu 3D oraz zniwelowanie czarnych pasów, wynikających z niskiej rozdzielczości pionowej uzyskuje się już przy odległości około 1,6-1,7m co odpowiada 30 stopniowemu kątowi widzenia. I taką też wartość przyjmuję jako minimalną odległość, z jakiej można oglądać telewizor.
        Podsumowując - przekątna telewizora powinna być tak dobrana, aby kąt widzenia obrazu z miejsca widza mieścił się w zakresie od 15 do 30 stopni. Ułatwi to zadanie poniższy kalkulator, zielony zakres na suwaku odległości oznacza optymalny dystans oglądania telewizora:


PROSTY KALKULATOR - DOBÓR PRZEKĄTNEJ TELEWIZORA


1m
6m
PRZEKĄTNA: 32 cale
32"
84"