Strona główna STRONA GŁÓWNA Kategorie porównania KATEGORIE Poradniki kupującego PORADNIK Kontakt KONTAKT Poleć stronę znajomym:

DANE TECHNICZNE, RANKING, PORÓWNANIESPECYFIKACJA TELEWIZORA
LG 42LE4500 LCD LED 42"


SZCZEGÓŁOWE PARAMETRY TECHNICZNE - TELEWIZOR LG 42LE4500 LCD LED 42cale
OBRAZ
Rodzaj panelu LCD LED
Przekątna 42 cale/i
Rozdzielczość 1920x1080
Częstotliwość odświeżania 50 Hz
Współczynnik kontrastu dynamicznego 2000000:1
Czas reakcji matrycy 3 ms
Obsługa 3D nie
Technologia 3D Brak obsługi 3D
Okulary w zestawie (szt.) nie
Konwersja obrazu 2D na 3D nie
Funkcja PictureInPicture (PIP) nie
Systemy poprawy obrazu: 24p Real Cinema
System zwiększający ilość wyświetlanych klatek w materiale filmowym 24-klatkowym, przez co redukowane jest drżenie obrazu.

wiecej
Tryb ISF
Producent zapewnia narzędzia i dostęp do zaawansowanych ustawień telewizora, pozwalając dostosować jakość obrazu zgodnie ze standardami wizji wyznaczonymi przez organizację ISF.

wiecej
Dodatki: nie
DŹWIĘK
Moc głośników 2x10 W
System Dolby tak
Systemy poprawy dźwięku Infinite Surround
Czysty głos II
Dodatki: nie
MULTIMEDIA
Obsługiwane kodeki video MPEG1 , MPEG2 , MPEG4 , DivX , H.264 (MPEG4 AVC) , Motion JPEG (MJPEG) , Xvid
Obsługiwane pliki video: mpg , mpeg , dat , ts , trp , tp , vob , mp4 , mov , mkv , divx , avi , asf , wmv , flv, avi , mp4 , mkv
Obsługiwane kodeki audio: MP3 , AAC , AC3 (Dolby Digital) , PCM , WMA
Obsługiwane pliki z napisami: smi, srt, sub, ass, ssa, txt, psb
Nagrywanie na dysku zewnętrznym
Możliwość nagrywania sygnału TV na nośniku zewnętrznym.

wiecej
(PVR)
nie
DLNA nie
Połączenie z innymi urządzeniami tej marki SimpLink
Wbudowane wifi nie
Obsługa zewnętrznych kart wifi nie
Internet nie
Usługi internetowe: nie
Dodatki: nie
WYJŚCIA
USB 1
LAN nie
HDMI 4
CI 1
Czytnik SD nie
Bluetooth nie
Wejście Composite + Audio 1
Wyjście słuchawkowe 1
Wejście PC Dsub 1
SCART 1
Wyjście cyfrowe audio 1
INFORMACJE OGÓLNE
Produkowany od: 06.2010 r.
Obecnie: nieprodukowany
Aktualna cena w sklepach internetowych 1999 PLN
Szerokość 1018 mm
Wysokość 627 mm
Głębokość 30 mm
Szerokość z podstawką 1018 mm
Wysokość z podstawką 692 mm
Głębokość z podstawką 270 mm
Typowy pobór mocy 144 W
Waga bez podstawki 14.2 kg

UWAGA - Dane publikowane w serwisie www.gnomon-tv.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Pomimo że dokładamy wszelkiej staranności aby zamieszczane informacje odpowiadały stanowi faktycznemu, nie ponosimy jednak odpowiedzialności za aktualność i dokładność udostępnianych danych oraz ich przydatność dla podejmowanych decyzji/działań przez użytkowników naszego serwisu.

Główne cechy, funkcje, systemy użyte w telewizorze LG 42LE4500:


24P REAL CINEMA

24p Real Cinema powoduje zwiększenie ilości wyświetlanych klatek filmu poprzez interpolację, co usuwa drżenie obrazu. Filmy Blu-Ray zapisane są z typową prędkością 24 klatek na sekundę, a system 24p Real Cinema powiększa ilość wyświetlanych obrazów do 120 kl/s, dzięki temu ustępuje efekt drżenia tzw. ?film judder?. Technika ta stosowana jest dla obrazów 2D i 3D.
Powrót.

TRYB ISF

Producent zapewnia narzędzia i dostęp do zaawansowanych ustawień telewizora, pozwalając dostosować jakość obrazu zgodnie ze standardami wizji wyznaczonymi przez organizację ISF. Zwykle dostępny jest gotowy kreator obrazu, który dzięki podpowiedziom umożliwia dobranie takich parametrów, aby umożliwić właściwy dobór kontrastu, barwy, nasycenia czy ostrości obrazu na matrycy.
Powrót.

Wyjaśnienia pojęć występujących w opisie telewizora LG 42LE4500:


NAGRYWANIE NA DYSKU ZEWNĘTRZNYM

Możliwość nagrywania sygnału TV na nośniku zewnętrznym. Zwykle możliwe jest nagranie sygnału z wbudowanego tunera DVB, na nośniku zewnętrznym tj. pendrive, dysk twardy zewnętrzny, karta SD itp.
Powrót.

Jaki kupić telewizor, jak dobrać przekątną TV - prosty kalkulator.


OPTYMALNA ODLEGŁOŚĆ OGLĄDANIA TELEWIZORA LG 42LE4500


        Planując zakup telewizora uwzględniamy zwykle kilka podstawowych aspektów, które pozwalają nam wybrać optymalny model. Głównym jest zasobność portfela, która rzutuje na wielkość przekątnej, technologie matrycy, wyposażenie w dodatkowe funkcje multimedialne i użytkowe. Każda firma posiada w swojej ofercie modele umownie należące do kategorii podstawowej, średniej lub wysokiej. Klasa niska posiada zwykle bardzo mało funkcji multimedialnych, matryce typu LCD (bez podświetlenia LED), PLASMA czy LCD LED o przeciętnych parametrach (niska częstotliwość odświeżania, mały kontrast, proste podświetlanie) , rozdzielczość niższą niż FULL HD (1920x1080px), czyli tzw. HD READY oraz przekątne mniejsze od 50 cali. W tej kategorii raczej nie znajdziemy telewizorów z możliwością oglądania w 3D. Ich zaletą jest natomiast cena, która rzadko przekracza 2 - 2,5 tys. pln. Klasa średnia i wyższa oferuje dużo więcej funkcji multimedialnych oraz internetowych, więcej opcjonalnych dodatków w zestawie, większy wachlarz przekątnych, więcej możliwości połączeń z innymi urządzeniami, szybsze procesory sterujące oraz znacznie lepszą jakość matrycy, w tym możliwość oglądania w 3D.
        Wybór technologii matrycy (LCD, LCD LED, OLED, PLASMA itd.) to temat na osobny artykuł. Każdy rodzaj matrycy posiada wady i zalety, głównie chodzi o kontrast, częstotliwość odświeżania, czas reakcji, głębię kolorów, pobór mocy, żywotność, możliwość generowania 3D itp. Nie będę się tu jednak rozpisywał na tym zagadnieniem.
        Powinniśmy również określić minimalne wymagania co do funkcji dodatkowych, które powinien posiadać nasz telewizor. Chodzi głównie o możliwość odtwarzania plików multimedialnych z nośników zewnętrznych (dysk usb, karta SD) oraz poprzez połączenia WiFi lub LAN (DLNA, Widi itp.), nagrywanie audycji na dysku, wbudowane tunery (oprócz typowego DVB-T i DVB-C również satelitarny DVB-S), wyświetlanie filmów 3D oraz funkcje internetowe, czyli tzw. SMART TV, zestaw usług sieciowych pozwalających korzystać z zasobów internetowych. Każdy kolejny rok przynosi w telewizorach rozbudowę funkcji multimedialnych i internetowych, dlatego należy samemu określić, z jakich będzie się faktycznie korzystać i jakie są niezbędne.
        Kolejną ważną rzeczą jest wielkość pokoju, w którym umieścimy telewizor, a co za tym idzie odległość z jakiej przyjdzie nam oglądać filmy i programy TV. Jaką wielkość telewizora wybrać, aby oglądanie było przyjemne, nie męczyło wzroku, jednocześnie pozwalało dostrzegać wszystkie szczegóły obrazu, ukrywając niedoskonałości matrycy? Ten temat chciałbym omówić szerzej. Jest to próba znalezienia optymalnej odległości oglądania w zależności od przekątnej matrycy telewizora.
        Problem z określeniem optymalnej odległości z jakiej powinno się oglądać telewizor polega na tym, że komfort doznań i cechy ludzkich oczu są indywidualne dla każdego człowieka. Jedni wolą przyjąć pozycję bliżej ekranu, aby pole widzenia było w większości zakryte przez obraz i nic nie odwracało uwagi od filmu, u innych powoduje do utratę komfortu oglądania. Istnieją jednak pewne wytyczne, które określają, że nie można siedzieć zbyt blisko, gdyż zaczynamy dostrzegać poszczególne piksele lub linie obrazu, lub zbyt daleko, gdyż unikają nam szczegóły oglądanego filmu, a kąt widzenia ekranu jest zbyt mały, przez co nie możemy się w pełni skoncentrować na ekranie. Odległość oglądania zależy również z rozdzielczości materiału.
        Kąt widzenia ekranu to wielkość obszaru zajmowana przez matrycę telewizora w stosunku do całego naszego pola widzenia:


        Jeżeli chodzi o minimalną wartość kąta widzenia to przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż około 10 stopni dla materiału w rozdzielczości HD (1920x1080px), gdyż obraz staje się zbyt mały, aby dostrzegać niewielkie szczegóły obrazu i zagłębić się w akcję na ekranie. Dla telewizora o przekątnej 32 cale odpowiada to odległości około 4m. Aby wyobrazić sobie jak wygląda telewizor z takiej odległości wystarczy wyciągnąć zaciśniętą pieść przed siebie w kierunku ściany. Odległość 10 stopni odpowiada mniej więcej szerokości pięści:


        Osobiście do wyliczeń przyjąłem maksymalny próg 15 stopni kątowych, gdyż pozwala on na oglądanie z tej odległości również obrazu SD (720x576px). Jeżeli chodzi o optymalny kąt oglądania to organizacja SPMTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) zaleca aby wynosił on około 30 stopni i taka wartość jest popierana przez większość entuzjastów kina domowego. Natomiast THX przyjmuje wartość około 36 stopni, co bazuje na średnim polu postrzegania przez człowieka. Dla telewizora 40" i obrazu HD oznacza to dystans około 1,4m, a więc bardzo blisko. Dla większości z nas tak bliskie ustawienie kanapy i foteli wiąże się utratą funkcjonalności pokoju. Również nie wyobrażam sobie korzystania z telewizji SD z takiej odległości, gdzie na obrazie widoczne staną się niedoskonałości kodowania MPEG (plamy, rozmycia) oraz duże piksele na krawędziach.
        Kolejnym ograniczeniem przy tak bliskim (36 stopni) oglądaniu może się okazać telewizor 3D, w którym trójwymiarowy obraz generowany jest w technologii pasywnej, tzn. do oglądania używamy okularów polaryzacyjnych (nie migawkowych - aktywnych).


        Obraz oglądany przez okulary 3D pasywne posiada o połowę mniejszą rozdzielczość pionową (1090x540px), wynikającą ze sposobu generowania widoków dla każdego oka. Z moich obserwacji wynika, że dla 42" telewizora pełną głębię obrazu 3D oraz zniwelowanie czarnych pasów, wynikających z niskiej rozdzielczości pionowej uzyskuje się już przy odległości około 1,6-1,7m co odpowiada 30 stopniowemu kątowi widzenia. I taką też wartość przyjmuję jako minimalną odległość, z jakiej można oglądać telewizor.
        Podsumowując - przekątna telewizora powinna być tak dobrana, aby kąt widzenia obrazu z miejsca widza mieścił się w zakresie od 15 do 30 stopni. Ułatwi to zadanie poniższy kalkulator, zielony zakres na suwaku odległości oznacza optymalny dystans oglądania telewizora:


PROSTY KALKULATOR - DOBÓR PRZEKĄTNEJ TELEWIZORA


1m
6m
PRZEKĄTNA: 32 cale
32"
84"


CHARAKTERYSTYKA TELEWIZORÓW SPOTYKANYCH OBECNIE NA RYNKUTELEWIZORY LCD

W telewizorach LCD wykorzystuje się specyficzną właściwość ciekłych kryształów polegającą na zmianie ich położenia pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Dzięki temu efektowi istnieje możliwość zmiany ilości światła przedostającego się przez warstwę kryształów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ekran telewizora LCD, tj.warstwa ciekłych kryształów oraz dodatkowe warstwy odpowiadające za poszczególne kolory, służy przede wszystkim jako filtr światła zbliżonego do białego, którego źródłem są lampy fluorescencyjne CCFL umieszczone za ekranem.
Poprzez zmianę napięcia sterującego możne płynnie regulować ilością światła przepuszczanego przez poszczególne piksele i stworzyć na ekranie obraz składający się z punktów o różnym kolorze i odmiennej intensywności świecenia.

Najczęściej spotykane technologie wykonania matryc telewizorów LCD to:

TN - Twisted Nematic - technologia stosowana w tanich modelach.

Zalety matryc TN:
-krótki czas reakcji.,
-niższy koszt produkcji matrycy.

Wady matryc TN:
-stosunkowo niska jakość reprodukowanych barw,
-mniejsze kąty widzenia, zarówno w pionie jak i w poziomie.

MVA, PVA, WVA - technologia,w której osiągnięto najlepszą reprodukcję barw wskutek wielokierunkowego ułożenie cienkich ciekłych kryształów , gwarantującego lepszą spójność pikseli.

Zalety matryc MVA, PVA, WVA:
-szerokie kąty widzenia, zarówno w pionie jak i w poziomie,
-najwyższa jakość, reprodukowanych barw, wśród dostępnych na rynku paneli LCD.

Wady matryc MVA, PVA, WVA:
-dłuższy czas odświeżania (możliwe smużenie przy dynamicznych scenach),
-wysoki koszt produkcji matrycy.

IPS, S-IPS - technologia łącząca cechy matryc TN i matryc: MVA, PVA, WVA.

Zalety matryc IPS, S-IPS:
-lepsze niż w matrycach TN odwzorowanie barw,
-szerokie kąty widzenia, zarówno w pionie jak i w poziomie, porównywalne z tymi dla matryc typu MVA, PVA, WVA.

Wady matryc IPS, S-IPS:
-wyższy koszt produkcji matrycy, w porównaniu z matrycami TN.

TELEWIZORY LED

Telewizor z matrycą LED jest w zasadzie jedną z odmian telewizora LCD, gdzie w miejsce podświetlania lampami fluorescencyjnymi CCFL stosuje się diody świecące LED o dużej intensywności świecenia, dające światło barwy białej lub RGB. Podobnie jak w telewizorach LCD stosuje się zwykle matryce typu: TN, MVA, PVA, WVA, IPS lub S-IPS, pełniącą funkcję filtra światła pochodzącego z diod LED.
W praktyce na rynku można spotkać dwie odmiany podświetlania diodami LED:
-krawędziowe podświetlanie LED - diody świecące LED są ułożone wyłącznie na brzegach matrycy,
-bezpośrednie podświetlanie LED – za pomocą diod świecące LED o kolorze światła zbliżonym do białego (rozwiązanie tańsze) lub indywidualnymi diodami RGB (rozwiązanie droższe), rozmieszczonymi równomiernie na całej powierzchni matrycy LCD (a właściwie za matrycą LCD).
Najczęściej krawędziowe podświetlanie LED stosuje się w mniejszych i tańszych matrycach, w których jest mniej widoczny efekt nierównomiernego oświetlenia ekranu. Natomiast dla dużych przekątnych matryc zwykle stosuje się bezpośrednie podświetlanie LED. Dzięki temu cała matryca zostaje równomiernie podświetlona a dzięki zastosowaniu technologii Local Dimming Technology (w skrócie LDT) możliwa jest regulacja jasności wybranych obszarów ekranu telewizora.
Zastosowanie technologii podświetlania matryc LCD przy użyciu diod świecących LED pozwoliło znacznie zredukować problem tzw. idealnej czerni, którego nie udało się skutecznie wyeliminować w przypadku tradycyjnych matryc LCD podświetlanych lampami fluorescencyjnymi CCFL. Warto podkreślić, że technologia podświetlania LED pozwoliła również na wyraźnie zmniejszenie poboru energii elektrycznej w porównaniu z technologią podświetlania opartą o lampy CCFL (przy podświetlaniu diodami świecącymi LED zapotrzebowanie na energię wyraźnie spada w ciemnych scenach, podczas gdy w technologii lamp CCFL pobór energii jest cały czas na stałym poziomie, bez względu na stopień jasności wyświetlanych scen.

TELEWIZORY PLAZMOWE PDP

Zasada działania telewizorów plazmowych opiera się na zjawisku emisji promieniowania ultrafioletowego z gazów szlachetnych znajdujących się w stanie plazmy dzięki ich pobudzeniu odpowiednio wysokim napięciem. Na podobnej zasadzie działają powszechnie spotykane świetlówki. Każdy piksel ekranu plazmowego zbudowany jest z trzech subpikseli w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Subpiksel jest faktycznie szklaną rurką wypełnioną ksenonem, która to po przyłożeniu napięcia do jej elektrod powoduje przejście tego gazu w stan plazmy i jednoczesną emisję promieniowanie UV (ultrafioletowe). Po przejściu przez specjalna warstwę luminoforową na bazie fosforu (o innej charakterystyce dla koloru: czerwonego, zielonego i niebieskiego) promieniowanie ultrafioletowe zostaje przekształcone na światło widzialne dla człowieka. Umieszczone obok siebie piksele tworzą razem ekran telewizora plazmowego, w którym zapalanie się poszczególnych pikseli uzyskuje się za pomocą zmian napięcia. Zmiana wartości napięcia piksela wpływa na kolor jaki widzimy a zmiana częstotliwości zapalania zmienia jego jaskrawość. Dzięki takiemu rozwiązaniu sterowania poszczególnymi pikselami uzyskuje się w konsekwencji znaczną głębię kolorów ekranu plazmowego.

Zalety ekranów plazmowych:
-zastosowanie luminoforu, który pozwala na uzyskanie znacznie większej gamy kolorów niż w telewizorach LCD,
-telewizory plazmowe posiadają szerokie kąty widzenia, zarówno w pionie jak i w poziomie,

Wady telewizorów plazmowych:
-oglądanie telewizji z bliskiej odległości powoduje wyraźne odczucie zmęczenia, co jest szczególnie uciążliwe zwłaszcza przy ciemnych scenach. Piksele w telewizorach plazmowych potrzebują wyładowań elektrycznych, więc są one zgaszone albo zapalone bez stanów pośrednich. Zatem uzyskanie barwy pośredniej wymaga zapalania i gaszenia poszczególnych pikseli z odpowiednią częstotliwością. Mózg człowieka uśrednia wówczas barwę, jednak może przy tym wystąpić efekt migotania obrazu,
-występuje zwiększone zużycie energii elektrycznej w porównaniu z telewizorami LCD o tej samej przekątnej ekranu,
-trzeba pamiętać, że telewizory plazmowe należy przenosić pionowo, gdyż przenoszenie w innej pozycji może je nieodwracalnie uszkodzić.

TELEWIZORY OLED

W telewizorach z matrycami OLED wykorzystuje się zjawisko emisji promieniowania widzialnego podczas przepływu prądu pomiędzy dwoma elektrodami umieszczonymi w warstwie składającej się z cząstek organicznych polimerów przewodzących,np. polifenylenowinylenu. Prąd może przy tym płynąć od katody do anody tylko w jednym kierunku,tak samo jak w przypadku półprzewodników nieorganicznych. Zmiana polaryzacji napięcia na elektrodach powoduje zanik świecenia. W celu uzyskania lepszego efektu świecenia, jako materiał katody wykorzystuje się metale takie jak glin i wapń. Substancje te mają dobre właściwości emisyjne na styku z polimerem oraz dobrze odbijają światło. Anoda musi być przeźroczysta, więc stosuje się tu materiał o nazwie Indium Tin Oxide (w skrócie ITO), tj. roztwór stały tlenku indu i tlenku cyny. Pojedyńczy element składający się katody,anody i polimeru przewodzącego tworzy organiczną diodę elektroluminescencyjną OLED. Ekran telewizora OLED składa się z milionów takich diod-pikseli, występujących w trzech lub czterech kolorach (czerwony, zielony,niebieski,biały), które są nakładane na warstwę bazową w procesie przypominającym drukowanie. W efekcie tego procesu powstaje ekran telewizora OLED, który jest niezwykle cienki i elastyczny.

Zalety ekranów OLED:
-diody organiczne są obecnie najefektywniejszym źródłem światła,
-można uzyskać pełną gamę barw wiernie odtwarzającą naturalne kolory,
-brak polaryzatorów umożliwia osiągnięcie kątów widzenia 180 stopni, zarówno w pionie jak i poziomie,
-telewizor wykonanany w technologii OLED pobiera najmniej energii elektrycznej ze wszystkich technologii aktualnie spotykanych na rynku,
-krótkie czasy reakcji, bez efekru rozmycia i smużenia,
-można wytwarzać bardzo cienkie i elastyczne ekrany telewizorów OLED,

Wady ekranów OLED:
-problemy z trwałością diod OLED,
-wilgoć może łatwo uszkodzić ekran telewizora,
-ekran podatny na uszkodzenia mechaniczne.

TELEWIZORY 3D

Telewizory 3D mają obecnie silną pozycję na rynku, a ich ceny nie różnią się mocno od telewizorów wyświetlających płaski obraz dwuwymiarowy.

Obraz trójwymiarowy w odróżnieniu od płaskiego obrazu dwuwymiarowego, jest obrazem przestrzennym. Widz może rozróżniać odległość od obiektów i głębię sceny, a całość jest bardziej realistyczna niż oglądanie sceny z jednego punktu. Do uzyskania efekt 3D, nie jest wymagane filmowanie obiektów z wielu punktów, gdyż w technologii trójwymiarowej wykorzystuje się niedoskonałość ludzkiego wzroku. Rzeczywistość trójwymiarową można odbierać tylko z wykorzystaniem widzenia obuocznego,gdy ten sam obiekt jest rejestrowany przez każde oko pod nieco innym kątem. Na podstawie tych dwóch minimalnie przesuniętych względem siebie płaskich obrazów, mózg ludzki tworzy obraz trójwymiarowy.
Obecnie technologię 3D spotykamy głównie w telewizorach LCD i LED, rzadzej natomiast w telewizorach plazmowych.

Obraz trójwymiarowy w telewizorach można odbierać na dwa sposoby:
-za pośrednictwem specjalnych okularów (okulary anaglifowe, okulary aktywne i okulary pasywne)
-bez konieczności używania specjalnych okularów.
W chwili obecnej powszechnie można spotkać jedynie telewizory umożliwiające odbiór obrazu w trybie 3D za pośrednictwem okularów.

OKULARY ANAGLIFOWE

W podobny sposób tworzy się wrażenie obrazu przestrzennego przy zastosowaniu techniki zwanej stereoskopią. Scena jest fotografowana z dwóch przesuniętych względem siebie punktów. Obraz trójwymiarowy można zobaczyć wykorzystując stereoskop lub specjalne okulary, najlepiej okulary anaglifowe. W okularach anaglifowych jedno ze szkieł jest zabarwione kolorem czerwonym a drugie niebieskim lub turkusowym. Pary obrazów są fotografowane pod pewnym kątem i następnie odpowiednio barwione kolorem czerwonym i niebieskim (turkusowym).Tym sposobem każde oko widzi odseparowany obraz. Suma tych dwóch obrazów tworzy w mózgu wrażenie obrazu przestrzennego. Niestety, stosowania filtra czerwonego i niebieskiego (turkusowego) wpływa ujemnie na kolorystyką sceny a efekt 3D pozostawia zwykle wiele do życzenia.

OKULARY AKTYWNE (MIGAWKOWE)

W aktywnych okularach 3D wykorzystuje się szkła z warstwą ciekłych kryształów, które zaciemniają się, gdy przechodzi przez nie prąd. Zsynchronizowany sygnał z telewizora przekazywany jest do okularów zwykle drogą radiową. Jeśli zatem na ekranie telewizora wyświetlana jest klatka dla lewego oka, to prawe oko musi być w tym momencie zasłonięte. I odwrotnie, jeśli na ekranie pojawia się klatka dla prawego oka, to lewe oko musi być wówczas zasłonięte. Przełączanie obrazów odbywa się minimum 120 razy na sekundę.

Zalety okularów aktywnych (migawkowych):
-rzadko spotykany efekt smużenie obrazu (z ang. image ghosting) wywołanego nieprawidłowym odseparowaniem obrazów,
-tylko ten typ okularów pozwala oglądać treści 3D w rozdzielczości 1920x1080p,

Wady okularów aktywnych (migawkowych):
-może pojawić się wrażenie migotania, powodujące zmęczenie wzroku,
-obraz jest też ciemniejszy niż przy stosowaniu okularów pasywnych,
-okulary mogą być mało komfortowe w użyciu i nieco za ciężkie,
-występuje konieczność okresowego ładowania akumulatorów lub wymiany baterii zasilających okulary,
-wysoki koszt zakupu okularów tego typu,
-okulary są dedykowane do konkretnego modelu telewizora.

OKULARY PASYWNE (POLARYZACYJNE)

Dwa obrazy są wyświetlane na ekranie przez różne filtry polaryzacyjne, które są one zgodne z filtrami umieszczonymi w szkłach okularów. Szkła okularów pasywnych absorbują spolaryzowaną wcześniej w telewizorze wiązkę światła tak, by nie trafiła ona do niewłaściwego oka i w efekcie do każdego z oczu dociera tylko jeden konkretny obraz.

Zalety okularów pasywnych (polaryzacyjnych):
-korzystanie z okularów pasywnych mniej męczy wzrok,
-okulary pasywne są tanie, lekkie, nie posiadają elektroniki i nie wymagają wymiany baterii lub ładowania akumulatorów,
-w cenie telewizora użytkownik zwykle dostaje przynajmniej cztery pary okularów pasywnych,
-okulary pasywne powinny poprawnie współpracować z wiekszą liczbą modeli telewizorów,

Wady okularów pasywnych (polaryzacyjnych):
-występuje zmniejszona rozdzielczość obrazu - zamiast obrazu 1920 x 1080 pikseli docierającego do każdego oka mamy 1920 x 540 pikseli,
-w okularach pasywnych częciej można spotkać efekt smużenia obrazu (z ang. image ghosting) wywołanego nieprawidłowym odseparowaniem obrazów,
-stosowanie okularów polaryzacyjnych wymaga od użytkownika przestrzegania pozycji dla uzyskanie prawidłowego obrazu trójwymiarowego.


TELEWIZORY 3D BEZ OKULARÓW

Telewizory 3D bez okularów są póki co są jeszcze drogie i niedopracowane. Wszystko wskazuje na to, że ich wejście do masowej produkcji zajmie jeszcze trochę czasu.

Generalnie sposób prezentowania obrazu trójwymiarowego w telewizorach 3D bez konieczności używania okularów polega na zastosowaniu autostereoskopii w jednej z trzech niżej wymienionych technologiach:

-za pomocą metody soczewkowej (tzw. metoda lentikularna), w której ekran telewizora pokryty jest na swojej zewnętrznej warstwie folią z siatką dwuwypukłych soczewek. Minimalne załamanie obrazu powoduje, że każde z oczu widzi inny obraz. W metodzie tej warunkiem uzyskania obrazu trójwymiarowego przez widza jest jego prawidłowe usytuowanie względem ekranu,

-za pomocą metody soczewkowej (lentikularnej) z kamerą, w której ekran telewizora pokryty jest na swojej zewnętrznej warstwie folią z siatką dwuwypukłych soczewek, jednak uwalnia ona widza od konieczności rygorystycznego przestrzegania pozycji odbioru. W metodzie tej to kamery rozpoznają pozycję widza i automatycznie dopasowują do niego wyświetlany obraz.

-za pomocą metody panelowej, w której zamiast specjalnej siatki z soczewkami, przed ekranem umieszcza się dodatkowy panel, który polaryzuje obraz odpowiednio do lewego i prawego oka widza.UWAGA - Dane publikowane w serwisie www.gnomon.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Pomimo że dokładamy wszelkiej staranności aby zamieszczane informacje odpowiadały stanowi faktycznemu, nie ponosimy jednak odpowiedzialności za aktualność i dokładność udostępnianych danych oraz ich przydatność dla podejmowanych decyzji/działań przez użytkowników naszego serwisu.

MASZ PROBLEM Z LG 42LE4500?
ZADAJ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO TELEWIZORA.

PytanieOdpowiedź
witam Mam problem z podłączeniem zwykłej anteny siatkowej do tego tv ponieważ nie odnajduje programów. Po podłączeniu dekodera działa bez zarzutu, a jak przełączę na antenę bez dekodera to nic. Czy to możliwe że on nie ma MPEG albo gniazdo antenowe zepsute?Pokaż odpowiedzi


Zadaj pytanie


UWAGA - Dane publikowane w serwisie www.gnomon-tv.pl służą wyłącznie celom informacyjnym. Pomimo że dokładamy wszelkiej staranności aby zamieszczane informacje odpowiadały stanowi faktycznemu, nie ponosimy jednak odpowiedzialności za aktualność i dokładność udostępnianych danych oraz ich przydatność dla podejmowanych decyzji/działań przez użytkowników naszego serwisu.